SİZİ ARAYALIM

Blog kategori

Yeni Mezunların İş Bulma Süreci

Öğrenim hayatına başlarken meslek seçimi konusunda kararsız kalanların yanı sıra tam olarak ne istediğini bilen bireylerde bir meslek seçmek zorundadır. Üniversite ya da dengi okullara giderek eğitim öğretimini tamamlayan bireyler ise mezun olmaları halinde iş bulma umutlarıyla iş dünyasına adım atmayı hedefler. Bu hedefe ulaşmak içinse biraz çaba biraz da mantıklı hareket etmek gerekir.

İş Hayatında Başarılı Olmanın Yolları

İş hayatında başarılı olmak herkesin en büyük beklentilerinden bir tanesi. Ancak zamanla stres ya da bazı belirsiz durumlarla karşılaşıp beklentilerimizi gerçekleştiremiyoruz. Buna bağlı olarak en büyük korkularımızdan biri oraya çıkıyor. Başarısız olma korkusu. Yine de ister kendi işimizde, isterse çalıştığımız kurumda fark yaratmak için izlememiz gereken bazı temel yollar var. Sizin için başarılı olmanın temel yollarını mercek altına alıyoruz.

Etkili Sunum Nasıl Yapılır?

Sunum nasıl yapılır sorusu birçok kişinin aklında olan ayrıca iş ve okul dünyasını da yakından ilgilendiren bir soru. Bu yazıda bu sorunun cevabını detaylı bir şekilde ele alacağız. Etkili bir sunum yapmak geçmiş zamanlarda olduğu gibi günümüzde de önemli becerilerden biridir.

Girişimcinin Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Girişimci, hangi yaşta olursa olsun, girişimcilik örneği gösteren kişidir. Tüm dünya genelinde yaşı ayırt edilmeksizin başarılı girişimcilik örnekleri ile karşılaşmak mümkündür. Girişimci, doğru zamanda seçilen doğru bir stratejik plan ile eyleme geçer. İnsiyatif alarak, başarısız olma ihtimalini göz önünde bulundurarak risk alır. Tamamen araştırma sonuçları ve kendi iç güdüleri ile mantık çerçevesi içinde hareket eder.

İlk İş Günü Yapılacaklar Listesi

Heyecanla beklediğiniz gün geldi. Bu güne kavuşabilmek için nice mülakatlardan, sayısız kişilik envanteri sınavlarından, birtakım yetenek testlerinden ve hatta İngilizce mülakatlardan geçtiniz. Yakınlarınız işe başlamışken, sizin hala iş aradığınız o kötü dönemlerin hepsi geride kaldı. İş teklifini aldınız ve işe başlayacağınız gün gelip çatmasıyla, ilk iş günü stresini de beraberinde getirdi.

Neden İş Değişikliği Yapılır?

Günümüz şartlarında kadın erkek fark etmeksizin iş bulmak herkes için bir ihtiyaç haline geldi. Üstelik işsizliğin bir problem haline dönüştüğü göz önüne alındığında mevcut işten ayrılma fikri neresinden bakılırsa bakılsın imkânsız gibi gözükebilir. Ama şartlar değiştiğinde iş değişimi yapılmak zorunlu bir duruma dönüşebilir. Cesaret isteyen bu adımı atmadığınız takdirde sadece iş hayatınızda değil kişisel dünyanızda da sorunlar yaşayabilirsiniz. İş değişikliği yapmanın önünde ki en büyük engel işini kaybetme ve işsiz kalma korkusudur. Kişisel huzurunuzu sağlayacak bir iş değişikliği yapabilmek için öncelikle “Var olan bir iş bırakılmaz.” tabusunu yıkmanız gerekiyor.

İş Görüşmesinde Kıyafet Tercihi Nasıl Olmalı?

İş görüşmesi için kıyafet tercihi, iş arayanların ne giymesi gerektiği konusunda hala büyük bir stres ve endişe yaratmaktadır. İş mülakatı henüz tek bir kelime söylemeden, nasıl giyindiğinize bağlı olarak izlenim bıraktığınız bir ortamdır. Her şirketin farklı bir kıyafet kuralı vardır. İşyerinde nasıl giyindiğinizin bir iş görüşmesi için nasıl giyindiğinizle çok az ilgisi olabilir. Bir iş mülakatı, iyi bir izlenimi vermek isteyeceğiniz en iyi yer ve zamandır. Bu nedenle mülakat kıyafeti seçimi konusunda bilmek isteyeceğiniz şeyler olacaktır.

Etik Kurallar Nedir ve Neleri Kapsar?

Yazıya başlamadan önce sizinle bir klişe bilgiyi paylaşmak istedim. Hani bir cümle vardır ya ‘’Hiç etik değilsin’’ insanların dilinden nedense düşmez. Fakat birçoğuna sorulsa etik nedir veya etik kurallar nedir? Tam bir yanıt alamayız. Tanım ve anlam yüklemeye çalışanlar olsa da, tam manası ortaya çıkmaz. Aslında ülkemizde insanlar birçok kelimenin ne anlam geldiğini bilse de açıklamakta güçlük çeker. Merak etmeyin bu yazıda hepsine değineceğiz ve sizler için gerekli olan bilgileri açıklığa kavuşturacağız. Etik nedir? Etik kurallar nedir? Etik ve Ahlak arasında nasıl bir bağ vardır? gibi toplum genelinde bilinen ya da bilinmeyenlere hep birlikte göz atacağız.

Oryantasyon Nedir?

Oryantasyon ülkemizde etkin bir şekilde kullanılmasına rağmen aramızda oryantasyonun ne olduğunu bilen kişi sayısı azdır. Bence az bilinmesinin nedeni hayatımıza yakın zamanda girmesinden kaynaklı. Kimileri için lüzumsuz, kimileri için iş hayatının en gerekli eğitimi, işverenler için göz bebeği konumuna gelmiş bir kavramdır.