SİZİ ARAYALIM

Yeni Mezunların İş Bulma Süreci

Yeni Mezunların İş Bulma Süreci

Yeni Mezunların İş Bulma Süreci

15.05.2020 10:04:08

Öğrenim hayatına başlarken meslek seçimi konusunda kararsız kalanların yanı sıra tam olarak ne istediğini bilen bireylerde bir meslek seçmek zorundadır. Üniversite ya da dengi okullara giderek eğitim öğretimini tamamlayan bireyler ise mezun olmaları halinde iş bulma umutlarıyla iş dünyasına adım atmayı hedefler. Bu hedefe ulaşmak içinse biraz çaba biraz da mantıklı hareket etmek gerekir.

İş arama girişiminde bulunacak yeni mezun iş arayan adayları, öncelikle CV oluşturmak durumundadır. Özgeçmiş oluşturma konusunda bilgi sahibi olmayanlar da kolaylıkla iş bulma sitelerinden CV oluşturarak iş ilanlarını inceleyebilir. Burada gündeme gelen konu doğru iş ilanının incelenmesi olacaktır çünkü kendisine gerçekten uygun olan ilana iş başvurusunda bulunan birey, iş bulma sürecini daha kısa hale getirecektir. Bu sebeple mutlaka iş ilanları doğru şekilde incelenmelidir.

 

Doğru başvurunun yapılması kavramı çalışan adayının ne istediğini bilmesiyle orantılıdır. Mesela birey part time mı yoksa full time mı çalışmak istediğine, mezun olduğu bölümde mi yoksa farklı bir alanda mı çalışmak istediğine karar vermelidir. CV’nin doğru oluşturulmuş olmasının da iş arayışında bireylere büyük katkıda bulunacağı da kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Tüm bu bilgiler iş arama adımından önce planlanmalı ve ne istendiği bilinerek iş bulma süreci başlatılmalıdır.

İş arama süreci içerisinde birey kendini baskı altında hissetmek yerine, kendi kişisel gelişimine katkıda bulunmaya devam etmelidir. Aksine bu süreçte geçirdiği zaman dilimi için hayıflanmak yerine zihnini çalışmak istediği sektörde çalışan adaylar için gerekli niteliklere odaklamalı ve yetkinliklerini geliştirmelidir.

Tecrübe edinmeye de bu dönem içerisinde özen göstermekte fayda vardır. İstediğiniz işi buluncaya dek kendinize deneyim kazandıracak daha alt kademe işlerde ya da staj gibi değerlendirebileceğiniz işletmelerde çalışmak size yardımcı olacaktır.