SİZİ ARAYALIM

İlk İş Günü Yapılacaklar Listesi

İlk İş Günü Yapılacaklar Listesi

İlk İş Günü Yapılacaklar Listesi

15.05.2020 10:18:00

İlk İş Günü Mutlaka Yapmanız Gerekenler

Tecrübeniz ve yaşınız ne olursa olsun başlayacağınız her yeni iş, sizi heyecanlandırır. O yüzden heyecana kapılmadan, hakkınızda oluşacak ilk izlenimi mükemmel şekilde yönetmelisiniz. Kevin Hogan’a göre ilk izlenim “Tek İzlenim” dir. İnsanların ilk izlenimde aldığı kararlar kalıcı olmakla beraber değiştirilmesi oldukça zordur.

ilk iş günü, ilk izlenim, oryantasyon, mentor, sosyal medya, iletişim

İlk iş gününüzü kolaylıkla atlatabilmeniz için vereceğimiz ipuçlarını takip edebilirsiniz.

 • Erken Gitmeye Özen Gösterin:  İlk iş günü, işe erken gitmek, yetişememe korkusundan daha iyi gelecektir size. Bu nedenle bir gün önceden mutlaka ulaşım alternatiflerinizi gözden geçirin, planlamanızı yapın ve sabah mutlaka bu plana uygun hareket edin. Biraz erken gitmenin kimseye bir zararı olmaz. Elde edeceğiniz ilk izlenimini değiştiremezsiniz. İlk iş gününde kendinize geç geliyor muamelesini engellemiş olursunuz.
 • İmajınıza Dikkat Edin: Görevinize ve işe başlayacağınız kuruma göre giyinmeye gayret etmelisiniz. Ciddi bir kurumda işe başlayacaksanız casual smart giyim yerine takım elbise tercih edebilirsiniz. Ya da gençlerden oluşan bir yazılım firmasında işe başlayacaksanız ilk iş gününüzde kravat takmamalısınız. Ancak ne giyinirseniz giyinin temiz ve ütülü olmasına dikkat etmelisiniz. Giyim ile ilgili detaylı bilgiyi insan kaynakları departmanından da edinebilirsiniz. Zaten ilk iş gününüzü atlattıktan sonra giyim konusunda fikir sahibi olmuş olacaksınız.
 • Girişken ve İletişime Açık Olun: İletişime açık ve pozitif olmayı iş görüşmeleri tecrübelerinizden biliyor olmalısınız. Utangaç olmayın ve herkesle tanışın. Daha öncesinde çalışanlar hakkında fikir edinebilmek için LinkedIn ya da diğer sosyal medya kanallarından biraz araştırma yapabilirsiniz. Sürekli olarak gülümsemeyi ihmal etmeyin, insanlarla tokalaşın ve samimi davranın. Kendinizi takdim edebileceğiniz, sizi kısaca tanıtan bir konuşma metni işinize yarayacaktır.
 • Mütevazi Davranın: Sürekli olarak kendinizden ve başarılarınızdan söz edersiniz, insanlar sizden sıkılabilirler. Samimi olmanın dozunu çok iyi ayarlamalısınız. Devamlı olarak konuşur pozisyonda olursanız ve her şeyi biliyorum havasında davranırsanız, ikinci gün sohbet edecek kişi bulmakta zorluk yaşayabilirsiniz.
 • Etkin Bir Dinleyici Olun ve Not Tutun: Çalışacağınız departmandaki kişilerin ve diğer çalışanların anlattıklarını ilgi ile dinleyin. İlk günlerinizde mutlaka ekipten destek almanız gereken durumlar olacağı için, onların görevlerini ve ilgi alanlarını bilirseniz, kendi işlerinizi kolaylaştırırsınız. Mümkünse not tutun. Bu sizin ciddiyetinizi gösterecektir. Ayrıca pek çok kişi ile tanışacağınız için isim karmaşası yaşamanız çok normal olacak. Bu yüzden not almak ve kişilere isimleri ile hitap etmeniz daha kolay adapte olmanızı sağlar. Sadece isimleri değil, size verilecek bilgisayar ya da e-posta adreslerinin şifrelerini de not alarak bir sonraki gün hatırlamak zorunda kalmadan işinize başlayabilirsiniz.
 • Sosyal Medya Detoksu Yapın: İlk iş günü mutlaka cep telefonu detoksu yapmalısınız. Sosyal medyadan uzak durmalı ve yeni ortamınıza uyum sağlamalısınız. Tüm gözlerin sizin üzerinizde olduğunu unutmadan hareket edin ve telefon ile dikkat çekmeyin. Belki ilk iş gününüz diye kimse üzerinize gelmeyebilir ancak bu yaptığınızı gelecek için bir tehdit olarak görebilirler.

ilk iş günü, ilk izlenim, oryantasyon, mentor, sosyal medya, iletişim

İlk İş Günü Asla Yapmamanız Gerekenler

Hazırlıklı olmanız durumunda, çok kolay atlatabileceğiniz ilk iş günü tecrübenizin kabusa dönüşmemesi için bazı şeyleri yapmamalısınız. Tabii ki bu sizin elinizde olduğu kadar yeni iş arkadaşlarınız ve yöneticilerinizin de elinde. Fakat siz doğru şeyleri yaptığınızdan emin olursanız, bir sorun çıkmayacaktır.

 • Eski İşiniz ve Yöneticinizden Bahsetmeyin: Korkarım, yapabileceğiniz en büyük hatalardan bir tanesidir. İlk iş gününüzde eski iş yerinizin dedikodusunu asla ama asla yapmayın. Sizin geçmiş hayatınız ilk günden kimseyi ilgilendirmiyor. Kıyaslama yaparak sadece kendi motivasyonunuzu düşürürsünüz. Sizin hakkınızda oluşacak ilk izlenimi geçmişten bahsederek olumsuza çevirmeyin.
 • Biz Bu Şekilde Yapmıyorduk Demeyin: Konu eski iş yeriniz ile alakalı, farkındasınızdır umarım. İlk iş günü size atanan mentor, bir şeyler anlatmaya ve öğretmeye çalışacaktır. Ancak siz eski iş yapış tarzınızdan bahsederek, karşınızdaki kişiyi önemsemediğinizi gösterirsiniz ve aranızda negatif bir iletişim gelişmesine sebep olursunuz.
 • Uykulu ve Yorgun Gözükmeyin: Bir gece öncesinde erken uyumaya özen gösterin ve dinç olarak yataktan kalkın. İlk iş gününüzde oryantasyon programları kapsamında size verilen eğitimlerde uyuklamak istemezsiniz sanıyorum. Aynı zamanda yorgun görünmeniz, işe istekli olmadığınız anlamlarına gelebilir.
 • Öğle Yemeği Tekliflerini Reddetmeyin: Kimseyi tanımıyor olmanız yemeğinizi yalnız yiyeceğiniz anlamına gelmiyor. Mutlaka departmanınızdan sizi öğle yemeğine davet edenler olacaktır. Bu teklifleri geri çevirmeyin ve uyumlu olduğunuzu gösterin.
 • Mesai ve Zam Konuşmaları: Her ikisi de ilk iş günü konuşulacak konular değildir. Ayrıca muhatabına sorulması gereken konulardır ve herkesle konuşulmaz. Bu sebeple, bu iki konuyu konuşmak için biraz beklemelisiniz

ilk iş günü, ilk izlenim, oryantasyon, mentor, sosyal medya, iletişim

Gözden Kaçırmamanız Gereken Detaylar

 • Yeni iş yerinize dair sorularınız mutlaka olacaktır. Bunları not alarak sorun, ilgili olduğunuzu gösterin ve merakınızı giderin.
 • Giyeceğiniz kıyafeti bir gün önceden planlayarak, sabah yaşayacağınız stresi azaltabilirsiniz.
 • Çalışanların birbiri ile iletişimlerine dikkat edin, sizde buna uygun olarak davranın, kesinlikle daha kolay iletişim kuracağınızı göreceksiniz.
 • Kendinizi ve yeteneklerinizi göstereceğiniz çok fazla zamanınız olacak. İlk iş gününüzden sivrilmeyin.
 • Sizinle aynı pozisyondaki insanlarla daha çok vakit geçirmeye çalışın. Departman ve pozisyon hakkında daha fazla alabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın.
 • İlk iş günü mutlaka görev ve sorumluluklarınızı yöneticiniz ile tekrar görüşün. Şirketin olmazsa olmaz kurallarını öğrenin.
 • Ağır makyajlardan ve fazla takılardan uzak durmaya çalışın.
 • Kendiniz olun, olmadığınız bir insan gibi davranmaya kalkmayın. Başkası gibi davranmak sizi yoracağı gibi daha fazla strese de girmenize neden olur.
 • Beden dili her zaman önem taşır. Konuşurken ya da karşı tarafı dinlerken vücut diliniz duruma uygun olmalıdır.
 • İlk iş günü evden kahvaltı ederek çıkın. Böylece dikkatinizin dağılmasına fırsat vermemiş olursunuz.

İlk iş günü en çok dikkat edilmesi gereken nedir?

Geç kalmamaya dikkat etmelisiniz. Kıyafetiniz ve makyajınızla ön planda olmak yerine tavrınız ve duruşunuzla insanları etkilemelisiniz. Pozitif olarak ve daima gülümseyerek, çalışma arkadaşlarınıza güven verebilirsiniz.

İlk iş günü sektörlere göre değişiklik gösterir mi?

Sektörünüze, pozisyonunuza ya da tecrübenize göre bir miktar değişiklik gösterse bile önemli olan sizsiniz. Heyecanınızı kontrol altına alarak, mükemmel ilk iş günü geçirebilirsiniz. Başlayacağınız firmanın oryantasyon programları değişiklik gösterebilir, uyumlu olarak hızlıca adaptasyon sağlayabilirsiniz.

İlk iş günü asla yapılmaması gerekenler nelerdir?

Yapacağınız en büyük hata eskilerden bahsetmek olacaktır, sizi sızlanan biri olarak düşünmelerine fırsat vermemelisiniz. Bunun yanı sıra cep telefonunuzla fazla ilgilenmeyin, bırakın sosyal medya da ne oluyorsa olsun, akşam evde hepsine bakabilirsiniz. İçerisinde ben geçen cümleleri daha az kurmaya çalışın.