SİZİ ARAYALIM

Girişimcinin Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Girişimcinin Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Girişimcinin Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

15.05.2020 10:15:09

İnsan ilişkilerinde yetenekli olan insanların, girişimcilikte daha başarılı oldukları gözlemlenmektedir. Sadece mevcut çevresi ile sınırlı kalmaz. Daha fazla çevre edinmek için araştırmalar yapar. Mesleki konferanslar, konuşmalar ilgisini çeker ve bu durum daha fazla çevre edinmesini sağlar. Girişimci, içinde faaliyet göstermeyi planladığı sektörü, iyi analiz etmelidir. Sunmayı planladığı ürün hakkında tam donanıma sahip olmayı hedefler. Kendine inanan, disiplinli insanların girişimde bulunduğu işler daha çok başarı hikayesiyle sonuçlanmaktadır. Yaptıkları işten keyif aldıkları için kendilerine olan inançları yüksektir.

Girişimci Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Girişimci; bir alana olan ilgisini, beceri ve zekası ile birleştirebilen kişidir. Kendisi veya bulunduğu işletme için karlı bir ürün veya hizmet üretebilen, ürettiği ürün veya hizmeti pazarlayan, girişim sonucunda olası bütün neticeleri göğüsleyen kişi olarak ta tanımlanmaktadır. İyi veya başarılı bir girişimcinin net olarak tanımı olduğu söylenemez. Her yaştan, her cinsten, farklı karakterlerden kişiler başarılı bir girişime imza atabilir. Alınan eğitim, edinilmiş deneyimler, şans, beceri gibi faktörler başarıya etki eder. Girişimci olma aşamasında var olan becerilere ve bilgilere ek olarak yeni girişimcilik bilgileri ekleyebilirsiniz. Enstitü online eğitimleri bu konuda yardımcınız olmaktadır. Girişimcilik ve değer yaratma stratejileri eğitimi; temel girişimcilik becerileri hakkında kazanımlar sunmayı hedeflemektedir.  Genel olarak girişimcilerin hayatları incelendiğinde bazı ortak özellikler ortaya çıkmaktadır. Girişimcinin özelliklerini inceleyelim.

girişimci, girişimci nedir, inovasyon, girişimcinin özellikleri, girişimcilik örnekleri

 • İleri görüşlü olması; girişimcinin gelecek günleri görebilme becerisi önemlidir. Bu durum hem ihtiyaçları belirlemek hem de proje hazırlamak için önemli bir etkendir. Mevcut projenin ilerleyen zamanda neler getireceğine dair görüş bildirme aşamasında işe yaramaktadır.
 • Yüksek motivasyon; motivasyonu yüksek olan bir girişimci her gün aynı istekle proje geliştirmek için çalışmaktadır. İnovasyon oluşum aşamasında, bulunması gereken en önemli özelliklerdendir.
 • Kendine güven; girişimciliğin en önemli unsuru risk almaktır. Yeterli özgüvene sahip olmamanız, risk almanızı engeller ve bazı önemli fırsatları kaçırmanıza sebep olabilir. Girişimcilik sürecine başlayacak tüm girişimci adaylarının, öncelikli olarak teknik bilgilerini geliştirmeleri gerekir. Alınan eğitimlerin önemli ölçüde desteği olmaktadır. Çalışmaları yürütürken aynı zamanda online eğitimlerden yararlanabilirsiniz. Enstitü online eğitimleri içinde yer alan risk tabanlı düşünme eğitimi bu süreçte risk tespiti ve önlem alma konusunda temel bir eğitim almanızı sağlar.
 • Zaman yönetimi; girişimci zaman yönetimi konusunda tüm düzenlemeleri yapabilecek kapasitede olmalıdır. Zamanı iyi yönetemiyorsanız, çalışmanız gereken zamanın çok daha fazlasını ayırsanız da faydalı olmayabilir. Zaman yönetimi konusunda kendinizi geliştirmek için yine enstitü içinde yer alan zaman yönetimi eğitimi, girişimcilik öncesi, gereken zaman düzenlemelerini yapmakta yol gösterici olacaktır.
 • Finans bilgisi; parayı doğru kullanma bilgisine sahip olmayan girişimci, ufak bir hata neticesinde projesini hataya geçiremeden başarısızlıkla karşılaşabiliyor. Finansal yönetim yapabilecek bilgiye sahip olmak veya sizin adınıza yönetecek kişiler ile çalışmak, süreci doğru yönetmeye yardımcı olacaktır.

girişimci, girişimci nedir, inovasyon, girişimcinin özellikleri, girişimcilik örnekleri

 • Yönetme becerisi; liderlik girişiminiz için bir ekip kurmanız gerekebilir. İyi bir yönetim becerisini sahipseniz, projeniz daha düzenli ve hızlı ilerleyecektir. Ekibin motivasyonun yüksek tutmak özel bir yetenektir. Bu beceriyi, zamanla edinmenizde mümkündür.
 • Planlama; planlama yeteneğine sahip olmak, bir iş planı çıkarmaktan fazlası anlamına gelir. İş planlarken; gereksiz detaylarda boğulmamak, bazı noktalara takılmamak planlama yeteneğinin önemli adımlarıdır.
 • Esnek davranma; işler her zaman düşündüğünüz gibi gelişmeyebilir. Pes etmeden, değişen şartlara ayak uydurabilmek için esnek davranabilmelisiniz. Esnek olmak konusunda acele etmeli ve önlemlerinizi alabilmelisiniz.
 • İletişim; En önemli girişimci özelliklerinden biri de iletişim kabiliyetidir. Çalışma arkadaşlarınızla, müşterilerinizle, yöneticileriniz ile iletişiminiz kuvvetli olduğu sürece, işler daha yolunda yürüyecektir.
 • Kendini sorgulama; neden girişimci olmayı seçtiğinizi sıklıkla kendinize sormanız, hedeflerinizi belirlemekte yardımcı olur. Olası bir konudan uzaklaşma durumunda, çeki düzene girmenizi sağlar.

Girişimcinin Sorumlulukları

Girişim genellikle küçük bir çalıma grubu ile ortaya çıkar. Grup küçük olsa da iyi bir planlama ve ortak bir ekip olma kültürüne sahip olmayı gerektirir. Bu durum girişimcinin sorumluluklarının neler olduğunu akıllara getirmektedir.

girişimci, girişimci nedir, inovasyon, girişimcinin özellikleri, girişimcilik örnekleri

 • Girişimci, işletme stratejisi oluşturmalı ve planlanacak girişim ile hangi pazarda yer alacağına karar vermelidir.
 • Girişimi işletme dışında bir finansman yolu ile projeyi yürütmeyi planlıyorsa, potansiyel yatırımcıları değerlendirmelidir.
 • Girişimin sürekliliği sağlanana kadar gelir modellerinin devamlılığını sağlamak.
 • İşletme müşterilerinin ve potansiyel müşterilerin projelere ilgi göstermesini sağlamak için farklı ürün ve hizmetler geliştirmek.
 • Girişimde bulunmayı planladığı sektörü incelemeli ve pazar araştırması yapmalı.
 • Pazardaki rakipleri değerlendirmeli.
 • Girişimin gelecekteki pozisyonunu belirleyebilmek için, uzun vadeleri içiren planlar oluşturmalı.
 • Girişimini oluştururken, yatırımları dikkatli yönlendirmelidir.

Girişimcilik Örnekleri

girişimci, girişimci nedir, inovasyon, girişimcinin özellikleri, girişimcilik örnekleri

Girişimcilik örneklerini görebilmek için en yakınımızdaki küçük bir mekanı incelemek bile yeterli olacaktır. Bir girişimci ihtiyaç olacağını düşündüğü her türlü alanda inovasyon örneği sergileyebilir. En basiti şu an da internet erişimi sağlıyorsunuz. Sizin bu erişimi sağlayabilmeniz için gerçekleştirilen kim bilir kaç farklı başarılı girişimcilik örnekleri bulunmaktadır. Şu anda sizin internete ulaşmanız, belki de binlerce başarılı girişimcinin inovasyonları sonucunda meydana gelmiştir.

Aynı şekilde hayatımızın her alanında sürekli olarak girişimci hikayeleri, her geçen gün ortaya çıkmaya devam ediyor. Günlük ihtiyaçlarımızı daha kolay gidermemize olanak sağlayan bir mobil uygulamadan tutun, daha konforlu çöp atmamızı sağlamak için tasarlanan çöp poşetlerine kadar sonsuz girişim örneği etrafımızda gelişmeye devam ediyor. Bizler başarılı girişimcilik örnekleri görmek istiyorsak tek yapmamız gereken etrafımıza dikkatlice bakmak. Belki de bundan sonra çevremizde icat edilemeyeceğini hayal bile edemeyeceğimiz, birçok yeni ürün veya hizmet birkaç adım mesafede duruyordur. Bunlardan bir tanesini oluşturan başarılı girişimci belki de siz olacaksınız.

Girişimci ne anlama gelir?

Girişimci, hangi yaşta olursa olsun, girişimcilik örneği gösteren kişidir. Tüm dünya genelinde yaşı ayırt edilmeksizin başarılı girişimcilik örnekleri ile karşılaşmak mümkündür. Girişimci, doğru zamanda seçilen doğru bir stratejik plan ile eyleme geçer. İnsiyatif alarak, başarısız olma ihtimalini göz önünde bulundurarak risk alır.

Girişimcinin ortak özellikleri nelerdir?

İyi veya başarılı bir girişimcinin net olarak tanımı olduğu söylenemez. Fakat girişimcide bulunduğu gözlemlenen ortak özellikler şu şekildedir. İleri görüşlüdür, risk alır, motivasyonu yüksektir. Zaman yönetimi ve planlama yapar, yöneticilik becerileri bulunur.

Girişimcinin sorumlulukları nelerdir?

Girişimci, işletme stratejisi oluşturmalı ve planlanacak girişim ile hangi pazarda yer alacağına karar vermelidir. Girişimi işletme dışında bir finansman yolu ile projeyi yürütmeyi planlıyorsa, potansiyel yatırımcıları değerlendirmelidir. İşletme müşterilerinin ve potansiyel müşterilerin projelere ilgi göstermesini sağlamak için farklı ürün ve hizmetler geliştirmelidir.