SİZİ ARAYALIM

Etkili Sunum Nasıl Yapılır?

Etkili Sunum Nasıl Yapılır?

Etkili Sunum Nasıl Yapılır?

15.05.2020 10:08:22

Topluluk önüne çıkıp bir fikri, durumu sunmanın yanı sıra fikrin güçlü olduğuna insanları ikna etmek veya sunulan durumun önemini karşı tarafa aktarmak zorlu bir süreç olsa da bu beceriye sahip olmak artık zorunluluk haline geldi. Bu çerçeveden bakıldığında ikna teknikleri, büyük önem kazanıyor. Öyle ki birçok eğitim kurumu sunum nasıl yapılır konulu dersler ve online eğitimler vermektedir. Bu eğitimleri alarak kendinizi geliştirebileceğiniz gibi birkaç öneriyi uygulayarak da etkili bir sunum yapabilirsiniz.

Sunum Nedir ve Sunum Nasıl Yapılır?

Bir konu hakkında yapılan çalışmaların sonuçlarını, anket sonuçlarını, verileri, fikirleri veya konuyla alakalı bilgilendirici içerikleri görsel ve işitsel olarak belirli topluluğa aktarmaya sunum denir. Bu konuşma sırasında teknolojiden de yararlanılır.

sunum nasıl yapılır, etkili sunum, nasıl yapılır, sunum nedir, nedir, sunum

Sunum ve sunum teknikleri, bir metin dahilinde yapılan konuşmalardan ayrılır. Uygulamalardan yararlanıp hazırlanan bu slaytlar hedef kitle önünde sunulur ancak bu sunumların etkili olabilmesi için dikkat edilmesi gereken önemli detaylar bulunmaktadır.

Etkili Bir Sunum İçin Yapılması Gerekenler

Sunum nasıl yapılır sorusuna birçok farklı cevap verilebilir ancak bu sunumların güçlü bir etki bırakması için gözden kaçırılmaması gereken bazı noktalar vardır. Bu noktaları uyguladığınız takdirde yapacağınız sunum, düz konuşma metninden ve birkaç görselden daha ileride olacaktır.

Hedef kitlenizi tanıyın: Sunum nasıl yapılır sorusuna verilecek cevabın en önemli noktası şüphesiz hedef kitleyi tanımaktır. Yapacağınız sunumun kime hitap edeceği konuşmanızın tonunu, hitap biçiminizi, duruşunuzu hatta seçeceğiniz kıyafet ve aksesuarları doğrudan etkileyecektir. Bunun yanında etkili bir sunum için hedef kitleyle diyalog kurmanız gerektiğinden sunum yapacağınız kitlenin genel özelliklerini bilmenizde fayda var.

Araştırmanızı iyi yapın: Yapacağınız sunumun güçlü bir etki bırakabilmesi için konuya hakim olmanız da yine önemli noktalardan biri. İyi yapılmış bir araştırma ile kendinizi daha güzel ifade edebileceksiniz. Ayrıca yapacağınız araştırmayla hedef kitlenizden gelebilecek her türlü soruya da hazırlıklı olacaksınız.

sunum nasıl yapılır, etkili sunum, nasıl yapılır, sunum nedir, nedir, sunum

Alıştırma Yapın: Yapacağınız sunumla ilgili alıştırma yapmak size konu hakimiyeti sağlayacağı gibi takılmadan ve daha az hata ile sunumu tamamlamanıza yardımcı olacağı gibi güçlü bir etki bırakmanıza da yardımcı olacaktır. Eğer yapacağınız sunum çok önemli ise alıştırmalarınızı sunumun yapılacağı mekanda yapmanızda yine size fayda sağlayacaktır.

Slaytlarınızı basit tutun: Sunum nasıl yapılır sorusunun en temel cevaplarından birisi de basit sunum, basit metin ve slayttır. Slaytlarınıza çok fazla yazı yazmak ve çok fazla slayt sayfası yapmak sizi olumsuz etkileyecektir. Çünkü çok fazla metin ve slayt sayfası hedef kitlenizi yoracak ve sunumunuza olan ilgiyi azaltacaktır. Dolayısıyla sunumunuz yeterince etkili olmayacaktır. Sunumlarınıza birkaç cümle ve kaliteli görseller koyarak konuyu sizin anlatmanız daha etkili ve profesyonel duracaktır.

Güçlü bir başlangıç yapın ve hedef kitle ile iletişim kurun: Unutmamak gerekir ki iletişim kurarken en önemli ve akılda kalıcı kısım başlangıçtır. İlk saniyeler akıllarda kalacağından dolayı sunumunuza güçlü bir başlangıç yapmalısınız. Bu tür bir başlangıç yapmanız için kendinizden emin olmalı ve sunumunuza hakim olmalısınız.

sunum nasıl yapılır, etkili sunum, nasıl yapılır, sunum nedir, nedir, sunum

Sunum yaparken doğal olarak bir iletişim kurmuş olursunuz fakat burada bahsedilen nokta bu iletişim içine hedef kitlenizi de almanız gerektiğidir. Sunum yaptığınız kişilere sorular yöneltin ve mutlaka göz teması kurun! Sunum nasıl yapılır sorusunun olmazsa olmaz cevaplarından birinin bu olduğunu unutmayın. Etkili bir sunumun hatta etkili bir iletişim en basit kuralı göz teması kurmaktır. Ve bolca tebessüm.

Beden dilinizi etkili kullanın: Etkili iletişimin temel kurallarından biri de beden dili kullanmaktır. Yapacağınız sunumlarda da etkili iletişim kurmanız gerektiğinden beden dilinizi kullanmanız önemlidir. Ancak sunum sırasında çok fazla el ve kol hareketi yapmak yada çok fazla hareket içinde olmak dikkat dağıtıcı olacağından dolayı bu noktada dikkatli olmanız gereklidir. Aradaki ince çizgiyi geçmemek için alıştırmalarınızı bir ayna karşısında yapmanız daha etkili olacaktır.

Kıyafet seçiminizde ölçülü olun ve ortama göre hareket edin: Sunum yapacağınız ortama göre kıyafet seçmeniz de yine etkili bir sunumun önemli noktalarından. Sunumunuzu yapacağınız yer ve sunumu yapacağınız hedef kitlenin özelliklerine göre kıyafetinizi seçebilirsiniz. Örneğin bir üniversitede sunum yapacaksınız ve hedef kitleniz üniversite öğrencileri. Bu durumda takım elbise giymenize veya çok resmi olmanız gerekmiyor. Fakat aynı sunuma protokol da katılacak olursa biraz daha resmi kıyafet giymeniz gerekebilir. Sadece yer ve kişilere göre değil aynı zaman da sunumda anlatacağınız konu da önemlidir. Bu durumda da kıyafet ve aksesuar seçiminize dikkat etmeniz gerekebilir.

sunum nasıl yapılır, etkili sunum, nasıl yapılır, sunum nedir, nedir, sunum

Slaytlarınızın temasını belirleyin: Basit bir adım gibi gözükse de sunumlarınız için en önemli detay slaytlarınızın teması. Belirli bir düzen içerisinde yaptığınız takdirde slayt sayfalarınız dikkat çekici ve merak uyandırıcı olacaktır. Göze hoş gelen görsel daha akılda kalıcı olacağından temanızla özdeşleşen görseller kullanmanız da yine size artı puan kazandıracaktır. Dilediğiniz tür temaları internetten ücretsiz bulabileceğiniz siteler de mevcut. Üstelik bunun için ister Google Slayt kullanıcısı olun isterseniz de PowerPoint kullanıcısı. Ayrıca slayt programlarına hakimseniz kendi temanızıda oluşturabilirsiniz.

Hikayeniz olsun: Etkili bir sunum yapmak için hikayenizin olması çok önemli. Anlatacağınız konuyu hikayeleştirerek anlatmak hem size anlatım kolaylığı sunacaktır hem de dinleyiciyi sıkmadan konunun içine çekecektir. Tabii ki bunu her sunumda yapmanız mümkün değildir. Örneğin şirketinize ait yıllık bütçelerle alakalı bir sunumu hikayeleştiremezsiniz fakat bu tür sunumları giriş, gelişme ve sonuç yöntemi ile anlatmanız bile etkili olacaktır.

Doğru nefes ve doğru duruş: Sunum sırasında sürekli konuşmanız gerekli. Üstelik bu konuşmayı bir de topluluk önünde yapmalısınız. Doğal olarak çok heyecanlanabilir hatta zaman zaman ses tonunuza yansıyan durumlar da olabilir. Bu tür istenmeyen durumların önüne geçmek için doğru nefes almanız ve doğru bir duruşa sahip olmanız hayat kurtarıcı olacaktır. Sunuma başlamadan önce derin nefes alarak vücudu sakinleştirebilirsiniz ayrıca sunum sırasında kesik ve uzun aralıklı nefes almak size nefes darlığı yaşatacağından dolayı konuşmanız yarıda kalabilir. Duruş şekliniz de yine konuşmanıza etki edeceği gibi hedef kitlenin zihnindeki imajınıza etki edecektir. Dik durmanız durumunda nefes almanız daha kolay olacaktır.

Bu yazımızda sunum nedir? genel hatlarıyla bahsettik. Sunum nasıl yapılır, nelere dikkat etmek gerekir izlenecek yollar hakkında yukarıdaki yolları uygulayabilir; daha profesyonel bir şekilde sunum teknikleri ile ilgili bilgi sahibi olmak isterseniz etkili sunum teknikleri eğitiminden de faydalanabilirsiniz. 

Sunum nedir?

Sunum nedir; bir konu hakkında yapılan çalışmaların sonuçlarını, anket sonuçlarını, verileri, fikirleri veya konuyla alakalı bilgilendirici içerikleri görsel ve işitsel olarak belirli topluluğa aktarmaya sunum denir. Bu konuşma sırasında teknolojiden de yararlanılır. Sunum ve sunum teknikleri, bir metin dahilinde yapılan konuşmalardan ayrılır.

Sunum nasıl yapılır?

Sunum nasıl yapılır sorusuna pek çok farklı cevap verilebilir. Bununla beraber yapılabilecek en iyi yöntem yol haritası çizmek ve bu adımları takip ederek sunumu hazırlamaktır. Temanızı oluşturduktan sonra yapacağınız araştırmanın sonuçlarını ekleyerek ilerleyebilr ve sunumunuzu oluşturabilirsiniz.

Sunum hazırlarken hangi uygulamalar kullanılabilir?

Google Slaytlar, Microsoft PowerPoint, Prezzi en çok tercih edilen programlardır. Bu programları kullanarak etkili sunumlar oluşturabilir aynı zamanda sunumunuzu diğer kullanıcılarla paylaşabilirsiniz. Google Slaytlar ücretsiz bir uygulama fakat Microsoft PowerPoint ve Prezzi ücret talep etmektedir.